Błędy Medyczne Wrocław

Czy warto jest zgłaszać błąd medyczny?

Lekarze pewnie odpowiedzą, że nie warto zgłosić błędu medycznego. Będzie się to dla nich wiązało z ryzykiem pozwów i odszkodowań. Takie podejście jest również zgodne z poglądami  Ministra Zdrowia. Uznał on, że świadomość społeczną w zakresie błędów medycznych i procedur prawnych należy zmienić w ten sposób, aby nie szukać winnego. Nie traktować odpowiedzialności lekarzy jak polowania na czarownice.

Pacjenci jak na razie sami dbają o swoje bezpieczeństwo, jak również innych pacjentów i zgłaszają błędy medyczne.

Dlaczego tak się dzieje?

Czy świadomość społeczna pacjentów wymaga zmiany? Uważam, że nie. Ludzie wiedzą o tym, że lekarze mogą popełniać błędy medyczne, bo są tylko ludźmi. Jednak powinni mieć tyle odwagi cywilnej, aby się do tego przyznać i ponieść za to odpowiedzialność. To w końcu chodzi o ludzkie życie. Niezgłoszenie błędu medycznego, jest trochę chowaniem głowy w piasek. Gdy pacjent, nie poinformuje nikogo, że taka sytuacja miała miejsce, to z pewnością nie dostanie żadnego odszkodowania. Może później mieć do siebie pretensje, że nic nie zrobił w tej sprawie, na przykład, gdy okaże się, że po pogorszeniu stanu zdrowia nie może znaleźć pracy albo, że coraz gorzej się czuje po zabiegu. Warto jest zgłaszać takie rzeczy. Nawet jeżeli nie jesteś pewny, czy naprawdę taki błąd został popełniony, to nie ma nic złego w tym, aby poinformować odpowiednie organy o takie sytuacji. To zadaniem sądu lub komisji jest rozstrzygnięcie, czy został popełniony błąd medyczny, a nie Twoim. Poza tym, nie widzę żadnego sensu w zmienianiu procedur, skoro szpitale nie prowadzą statystyk zgłaszania błędów medycznych. Najpierw trzeba określić, jak duży jest to problem, a dopiero w dalszej kolejności zmieniać obowiązujące procedury.

Komu zależy na tym, aby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów?

Myślę, że polscy pacjenci mają bardzo dobrze przemyślane poglądy na temat błędów medycznych. Celem ich życia wcale nie jest szukanie winnych i robienie nagonki na lekarzy. W szczególności tych, którzy są niewinni. Jest to dla nich tylko niezbędna droga do uzyskania potwierdzenia, że doszło do błędu medycznego. Tyle są w stanie zrobić poszkodowani pacjenci oraz ich rodziny. Gdyby pacjenci całkowicie zrezygnowali ze zgłaszania błędów medycznych, na pewno nikomu nie zależałoby na tym, aby poprawić coś w tej kwestii, czyli zwiększenia bezpieczeństwa leczenia w takim stopniu, jak to obecnie można zaobserwować. Przecież prawie każde, również zawinione przez lekarza, niepowodzenie w leczeniu można zbagatelizować i nazwać po prostu powikłaniem. Dla wielu lekarzy, w szczególności tych mało kompetentnych, byłoby to z pewnością o wiele prostsze rozwiązanie. W dodatku nie wiązałoby się ono dla nich z żadnym ryzykiem. Kompletnie żadnym.

 Pacjenci chcą zlikwidowania błędów medycznych

Pacjenci w Polsce już nie raz pokazali, że chcą wyeliminowania błędów medycznych.  To prawda, że wprowadzono na przykład wprowadzono okołooperacyjną kartę pacjenta, ale nie została ona przyjęta ze zbyt dużym entuzjazmem przez lekarze. Zresztą procedura jej wypełniania jest notorycznie łamana albo pomijana.

 Najważniejszy jest proces sądowy

Oczywiście wszystkie te niedociągnięcia polskiej służby zdrowia widać dopiero w momencie, gdy dojdzie do postępowania sądowego o odszkodowanie za błąd medyczny. Zadaniem pacjenta jest wtedy wskazanie, w którym momencie doszło do błędu medycznego. Do uzyskania odszkodowania jest konieczne udowodnienie winy lekarza. Jednak wygrana w takim procesie ma zazwyczaj dużo szerszy wymiar oraz poprawia na przyszłość bezpieczeństwo leczenia dla wszystkich pacjentów. Choćby z tego względu warto jest zgłaszać błąd medyczny.

 Podsumowanie

Łatwo jest zapomnieć o tym, że w tym wszystkim najważniejszy jest pacjent i jego zdrowie. Pacjent, a nie to, żeby lekarze byli bezkarni, jeżeli popełnili błąd. Pacjenci, a tak naprawdę każdy obywatel powinien móc spać spokojnie, że gdy będzie musiał iść do szpitala, nie będzie zmuszony też do obciążania się w chorobie myśleniem o tym, czy lekarz nie popełni jakiegoś błędu, który sprawi, że jego stan się zdecydowanie i nieodwracalnie pogorszy. Tak, warto dla bezpieczeństwa wszystkich zgłaszać błędy medyczne.